Styl modern folk (lub neofolk) pojawił się przed kilku laty jako próba ożywienia ascetycznych i minimalistycznych wnętrz. Łowickie wzory, kurpiowskie wycinanki i piękne hafty wróciły na salony i na dobre zadomowiły się w nowoczesnych wnętrzach. Projektanci nie bez przyczyny sięgnęli do wzorów stworzonych przez ludowych artystów, bowiem są one tak schematyczne i uproszczone, że bez trudu dostosują się do wnętrz z nowoczesnym dizajnem.
Oczywiście możemy znaleźć kilka typowych cech charakterystycznych dla stylu folk.
Oczywiście możemy znaleźć kilka typowych cech charakterystycznych dla stylu folk.
LUDOWE WZORY
Podstawą są wizerunki ptaków i zwierząt (głównie domowych) oraz motywy roślinne przedstawione w sposób uproszczony - bez półcieni sugerujących 3 wymiar. Tymi ornamentami mogą być udekorowane tkaniny, meble, dodatki. Wśród tkanin znajdziemy gruby wełniany filc lub jego imitację z nowoczesnych włókien sztucznych, tkaniny z grubej bawełny i lniane płótna.
WYCINANKI
Nie mówimy już o wycinankach pracowicie wycinanych z papieru (choć i takie się zdarzają), ale o ich współczesnej adaptacji, czyli ażurowych wzorach na meblach i dodatkach, np. dywanach, blatach stołów, naczyniach kuchennych, tkaninach. Są raczej jednobarwne, ale spotkać można również tradycyjne, w formie wielobarwnych kolorowych obrazków.
MOCNA KOLORYSTYKA
Czerwień, zieleń, niebieski, żółty w czystych odcieniach, czyli kolory podstawowe, często w towarzystwie czerni. Ale UWAGA tylko w dodatkach, bazę powinny stanowić neutralne szarości, beże i biele, ponieważ na takim tle bogata ludowa ornamentyka prezentuje się najkorzystniej.
MINIMALISTYCZNE MEBLE
Sprzęty o prostych formach typowych dla nowoczesnego dizajnu. Pasują też współcześnie projektowane krzesła i ławki luźno nawiązujące kształtem lub zdobieniem do dawnego zdobnictwa wiejskiego. Rzadziej spotyka się formy wypracowane przez ludowych artystów.
LUDOWE DODATKI
Elementy rodem z wiejskich chat, z ludowym rodowodem. Można je ze sobą dowolnie zestawiać, dobrym łącznikiem będzie ich podobna kolorystyka. Wykorzystuje się ludowe motywy krajowe, ale też z odległych regionów świata.
zdjęcia: pinterest
Choć nie jest to szczególnie lubiany przeze mnie styl we wnętrzu, to każdy sposób na upowszechnianie kultury (też ludowej) uważam za godny pochwały :)