Trendy ekologiczne nie słabną, docierają do wszystkich aspektów naszego życia: poczynając od transportu, przez zdrowie i odżywianie a kończąc na segregacji odpadów i oszczędzaniu energii. Silny głos organizacji proekologicznych zainspirował do tej idei również architektów (tzw. zielone domy) i projektantów, którzy zaczęli proponować aranżacje wnętrz przyjazne i środowisku, i mieszkańcom.
Jak każdy kierunek w aranżacji wnętrz, taki i styl eko rządzi się swoimi prawami. Czym zatem powinniśmy się kierować urządzając dom "eco-friendly"?
1. Paleta barw ziemi
Naturalną atmosferę wnętrza stworzy neutralna kolorystyka - biele, szarości, beże (od piaskowych po miodowe) i brązy. Sprawdzają się również przydymione błękity - nawiązanie do barwy nieba. Odrobina zieleni czy błękitu w dekoracjach i tkaninach doda wnętrzu charakteru. Należy zrezygnować jednak z jaskrawych, krzyczących kolorów takich jak róże, fiolety, żółć czy turkus. Do wnętrza wpuszczamy dużo słońca.
2. Naturalne materiały
Wykluczamy tworzywo i sztuczne włókna, wykorzystujemy tylko to, co można pozyskać z przyrody, czyli drewno (najlepiej surowe), kamień, ceramika, plecionki roślinne, surowce wtórne z recyklingu. Jeśli chodzi o tkaniny to len, bawełna i wełna. Natomiast dywany - z trawy morskiej lub juty. Dodatkowo: wiklina, rattan, bambus i trzcina.
3. Dekoracje inspirowane naturą.
Wzornictwo ekologiczne cechuje się pewną skromnością. Istotne są dodatki z naturalnych surowców, ich formy schodzą na drugi plan. Wszystko co możesz znaleźć w przyrodzie i wprowadzić do swojego wnętrza będzie mile widziane Dekoracyjną funkcję może spełniać nawet kawałek gałęzi prawdziwego drzewa przyniesionego z wycieczki do lasu. Meble i dodatki o kształtach przypominających te występujące w naturze, np. w formie kamieni albo pni drzew.
Motywy dekoracyjne to głównie ornamenty roślinne. Ekologiczny dom najlepiej ozdobią żywe rośliny. Na ścianach jako element dekoracyjny dobrze komponują się nadruki lasów, łąk i kwiatów.
4. Meble z recyklingu
Bardzo modne ostatnimi czasy meble z europalet idealnie wpasują się w styl ekologiczny. Powstają z nich stoliki, regały czy nawet kanapy. W tym stylu bardzo pożądane są dzieła ludzkich rąk, głównie dlatego, że powstają tradycyjnymi metodami. Wszystko, co zostało namalowane, wyplecione czy wystrugane jest jak najbardziej na miejscu.
5. Ekologiczne technologie.
Urządzając ekodom nie sposób zapomnieć o energooszczędnych rozwiązaniach. Wybierając produkty, bierzmy pod uwagę zminimalizowanie zużycia zasobów naturalnych. Wśród baterii do łazienki i kuchni wybierzmy te, które ograniczą przepływ wody, nie zmniejszając przy tym jej ciśnienia (a dodatkowo ze świetnym dizajnem). Kuchnie zaplanujmy tak, aby przygotowywanie posiłków zajmowało mniej czasu, a co za tym idzie: znacznie zmniejszy się zużycie wody i energii. Kosz na śmieci wybierzmy taki, który przystosowany będzie do segregacji odpadów etc.
6. Eko nie jest nudne!
I na koniec - nie mylmy stylu ekologicznego z sielankowym stylem rustykalnym. Może on jednak występować w wielu tendencjach: od nowoczesnej, charakteryzującej się funkcjonalnością i minimalną liczbą dekoracyjnych bibelotów, do rustykalnej, w której dekoracje odgrywają istotną rolę. Nawiązujący do natury wystrój wnętrz, jest połączeniem klasycznego i nowoczesnego dizajnu. Dla uzyskania naturalnego efektu łączymy drogie z tanim, nowoczesność z tradycją.
Eko aranżacje pozwalają na zastosowanie awangardowych rozwiązań i dają pole do popisu kreatywności. Stonowane wnętrza nie muszą być nudne ani drogie. Kluczem jest umiejętne dobranie dodatków, które wyróżnią się na neutralnym tle.
zdjęcia: pinterest
Więcej na:KobietaWieLepiej.p